معرفی دوچرخه‌ی مناسب افراد سنگین‌ وزن

نگران چه چیزی هستید؟

شاید شما هم افراد سنگین وزنی را دیده باشید که دائما نگران هستند و با خودشان فکر میکنند اگر سوار بر دوچرخه شوند چه اتفاقی برای آنها می افتد. مثلا با خودشان می گویند:

 • نکند زمین بخورم؟
 • نکند وزن من زیاد باشد و دوچرخه آسیب ببیند؟
 • آیا این دوچرخه تحمل وزن سنگین را دارد؟

بعضی دیگر نیز سوالاتی دارند:

 • چه دوچرخه ای تحمل وزن بالا را دارد؟
 • وزن مناسب دوچرخه سواری چیست؟
 • تحمل وزن دوچرخه چقدر است؟

تحمل وزن دوچرخه

در دوچرخه های مختلف با یکدیگر متفاوت. این تفاوت ها از چند مورد نشات می گیرند:

 • تنه دوچرخه مورد نظر از چه جنسی است؟
  • آلومینیوم (سبک – سریع و چابک – مقاومت کمتر)
  • فولاد ( سنگین تر – مقاومت بیشتر)
  • فیبر کربن (بسیار سبک – گران قیمت)
 • طراحی بدنه و سایر اجزای مهم دوچرخه
 • سیستم تعلیق ( تعداد کمک فنر ها و نوع طراحی آنها )
  • full suspension ( دارای یک کمک فنر در دوشاخ جلو دوچرخه + یک کمک فنر در زیر صندلی)
  • hard tail ( دارای یک کمک فنر در دوشاخ جلو دوچرخه)
 • قطر لاستیک

معمولا توصیه می شود جنس بدنه (فریم) در دوچرخه افراد با وزن بالا، از جنس فولاد باشد.
(البته در اصطلاح عام شاید شما هم شنیده باشید که به جای بدنه فولاد می گویند جنس بدنه این دوچرخه آهن است).

 • مزیت این نوع فریم این است که مقاومت و تحمل وزن بالایی دارند.
 • نقطه ضعف آنها نیز این است که وزن بالاتری نسبت به دوچرخه هایی با بدنه های آلومینیومی دارند.

همه‌ی انسان‌ها سزاوار شادی و سرگرمی و استفاده از دوچرخه هستند؛ با هر سن، جنسیت و هر وزنی. به همین دلیل ما در تیم تحریریه‌ی مجله‌ی دوچرخه و طبیعت این آموزش را برای راهنمایی انتخاب دوچرخه‌ی مناسبِ افراد سنگین‌وزن آماده کرده‌ایم و اگر شما جزو افراد سنگین‌وزن هستید با مطالعه‌ی این نوشتار کوتاه درخواهید یافت که چه سبک دوچرخه‌ای می‌تواند برای شما مناسب باشد.


معرفی دوچرخه‌ی مناسب افراد سنگین‌ وزن

نمونه دوچرخه کوهستان اسپرت شرکت کنندال

معرفی دوچرخه‌ی مناسب افراد سنگین‌ وزن

در مرحله‌ی اول باید بدانید که اگر وزن شما کمتر از ۱۰۰ کیلوگرم است نباید وسواس چندانی برای انتخاب دوچرخه‌ی مناسب از حیث تحمل وزن داشته باشید چراکه اکثر دوچرخه‌ها تا این مقدار وزن را به‌راحتی تحمل خواهند کرد. اما برای انتخاب دوچرخه‌ای با راحتی بیشتر مطالعه‌ی این نوشتار همچنان می‌تواند برای شما مناسب باشد.

ازنظر قانونی، حد مجاز تحمل وزن برای دوچرخه‌هایی با بدنه‌ی فلزی باید حداقل ۱۲۰ کیلوگرم باشد. در ابتدا شاید این رقم خیلی زیاد به نظر برسد اما وزن دوچرخه و همچنین لوازم جانبی‌ای را که با آن سوارِ دوچرخه می‌شوید شامل کوله‌پشتی، کفش و بطری آب و … را کم کنید؛ به‌صورت حدودی ۱۰۰ کیلوگرم باقی می‌ماند و این وزنی است که دوچرخه‌سوار با داشتن آن می‌تواند بدون نگرانی سوار دوچرخه شود. اما اگر وزن دوچرخه‌سوار بیش از ۱۰۰ کیلوگرم بود چه راه‌حلی وجود دارد؟ در ابتدا بدانید که این حداقل استاندارد محدودیت تحمل وزن دوچرخه است و معمولاً دوچرخه‌ها وزن ۱۱۰ تا ۱۲۰ کیلوگرم را هم به‌راحتی تحمل می‌کنند. البته به‌دلیل تنوع برندهای متفرقه در بازار ایران قبل از خرید دوچرخه این موضوع را با فروشنده هماهنگ نمایید. سعی کنید در چنین شرایطی خرید خود را از طریق شرکت‌های اصلی واردکننده انجام دهید، چراکه می‌توانند اطلاعات دقیق‌تری را از محصولات خود ارائه دهند.

محدودیت های وزن کلی دوچرخه

محدودیت وزن کلی دوچرخه نیز بعضاً به‌عنوان حداکثر حد مجاز وزن شناخته می‌شود. این اندازه با حد مجاز بار متفاوت است که به کُلّ محدودیت وزن سوار و حد مجاز وزن اشاره دارد.

محاسبه‌ برای دوچرخه با رتبه ۱۲۰ کیلوگرم👇

 • وزن حدودی دوچرخه‌‌، متوسط ۱۶ کیلوگرم
 • وزن لباس، کفش، کلاه و کوله‌ پشتی ۴ کیلوگرم
 • حداکثر وزن دوچرخه سوار ۱۰۰ کیلوگرم

اگر وزن دوچرخه‌سواری بیش از این مقدار بود باید چه کاری انجام دهیم؟ و یا اگر نیاز بود دوچرخه‌ای با محدودیت وزن بالاتری داشته باشیم چه راه‌حلی وجود دارد؟ در ادامه همراه باشید تا موردهای مناسبی را معرفی کنیم.


نمونه دوچرخه سبک فت بایک شرکت کنندال

دوچرخه های فت بایک

بهترین گزینه برای افرادی که بالاتر از ۳۰۰ پوند معادل ۱۳۶ کیلوگرم وزن دارند سبک دوچرخه‌های «فت بایک» است. دوچرخه‌های فت بایک با بدنه‌ی آلومینیومی این وزن را معمولاً به‌راحتی تحمل می‌کنند و با بدنه‌ی آهنی محدودیت وزن بسیار بالاتری دارند. بنابراین برای افرادی که حتی بیش از ۱۳۶ کیلوگرم وزن دارند سَبک دوچرخه‌های فت بایک مناسب‌ترین پیشنهاد است.


نمونه دوچرخه اسپرت شرکت اسکات

دوچرخه‌های کوهستان اسپرت

دوچرخه‌های کوهستان اسپرت به دلیل مقاومت بالای بدنه و همچنین لوازمشان گزینه‌ی مناسبی برای افراد سنگین‌وزن هستند.


نمونه دوچرخه سایکل توریست

دوچرخه‌های سایکل توریست

سبک دوچرخه‌های سایکل توریست نیز به‌دلیل قرار‌گیری باربند و خورجین روی دوچرخه از محدودیت کمتری برخوردار هستند، به همین جهت می‌توانند یکی از گزینه‌های مناسب برای افراد سنگین‌وزن باشند.


نمونه ای از دوچرخه Gravel شرکت اسپشلایزد

دوچرخه‌ی سایکلو کراس و گراول

اگر علاقه‌مند به دوچرخه‌سواریِ جاده هستید، دو سبک دوچرخه‌ی سایکلو کراس و گراول به دلیل مقاوت بالایشان که برای مسیرهای ناهموارِ خاکی طراحی شده ‌است می‌توانند گزینه‌ی مناسبی باشند.


دوچرخه‌هایی با بدنه‌ی آهنی

دوچرخه‌هایی با بدنه‌ی آهنی یکی از گزینه‌های مناسب برای افرادی با وزن بالاتر از ۱۰۰ کیلوگرم هستند اما به‌دلیل عدم تنوع دوچرخه‌هایی با این جنسِ بدنه که در بازار ایران ارائه می‌شوند، محدودیت بسیار خواهید داشت. بنابراین صرفاً به دنبال دوچرخه‌ای با بدنه‌ی آهنی نباشید چراکه گزینه‌ی چندانی به‌جز دوچرخه‌های رده‌پایین نخواهید داشت.


استفاده از ترمزهای دیسک هیدرولیک

هر‌چه وزن دوچرخه به همراه دوچرخه‌سوار بالاتر برود عمل ترمزگرفتن سخت‌تر خواهد بود. ترمزهای مکانیکی «وی برک» و یا ترمزهای سه‌تکه‌ی کلاسیک قدرت لازم برای نگه‌داشتنِ دوچرخه‌سوار سنگین‌وزن را ندارند به همین جهت پیشنهاد می‌شود از دوچرخه‌هایی با سیستم ترمز دیسک و به‌ویژه ترمز دیسک هیدرولیک استفاده شود.


کدام پوزیشن در سبک‌های دوچرخه مناسب‌تر است؟

به دلیل سخت‌بودن حالت افراد سنگین‌وزن روی دوچرخه پیشنهاد می‌شود از دوچرخه‌هایی که پوزیشنِ سَبکِ مشابه شهری و نرمال دارند استفاده شود. گونه‌هایی که دوچرخه‌سوار روی فرمان زیاد خم نشود. (برای سوارشدن روی دوچرخه‌های سایکلو کراس و گراول، پوزیشن‌های سختی باید داشته باشید.)

سبک دوچرخه‌های شهری، فت بایک و بعد از آن کوهستان اسپرت پوزیشن‌های راحت‌تری نیاز دارند و به همین دلیل برای این منظور پیشنهادهای بهتری هستند . در این سبک دوچرخه‌ها می‌توان از زین‌های شهری که نرم‌تر هستند استفاده کرد.


نتیجه‌گیری

اگر وزن شما حدود ۱۰۰ کیلوگرم است تقریباً می‌توانید هر دوچرخه‌ای با بدنه آلومینیومی و آهنی را سوار شوید؛ اما برای راحتی بیشتر پیشنهاد می‌شود ازدوچرخه‌های شهری، دوچرخه‌های فت بایک، دوچرخه‌ی کوهستان ۲۷٫۵ پلاس و یا کوهستان اسپرت استفاده نمایید. به‌ویژه که اگر تصمیم دارید دوچرخه‌سواری را تازه شروع کنید. اگر وزن حدودی بالاتری دارید دوچرخه‌های فت بایک گزینه‌ی مناسبی هستند. فراموش نکنید که سایز دوچرخه میبایست مناسب قد شما باشد برای محاسبه سایز مناسب دوچرخه “آموزش نحوه محاسبه سایز دوچرخه” را مطالعه نمایید. برای تنظیمات مربوط به سایز “آموزش تنظیم ارتفاع زین و سایز دوچرخه” را مطالعه نمایید.