دسته دنده دوچرخه

دسته دنده دوچرخه چیست و انواع شیفتر دوچرخه!!

دسته دنده دوچرخه یکی از قطعات کلیدی سیستم دوچرخه‌های دنده‌ای است که در تعویض دنده به هنگام حرکت به دوچرخه سوار کمک می‌کند. این قطعه با تعداد و انواع دنده دوچرخه تناسب دارد و بهتر است با توجه به آن‌ها خریداری شود. دسته دنده، انواع مختلفی دارد که نقش مهمی را برای هماهنگی با شانژمان دوچرخه ایفا میکند. امروزه اکثر دوچرخه هایی که سایز بزرگسال هستند از یک جفت دسته دنده ترمز دوچرخه ساده یا حرفه ای بهره میبرد که این ویژگی مهم به دوچرخه سوار کمک میکند تا در حین رکابزنی فشار زیادی به زانو و عضلات پا وارد نشود.

دسته دنده دوچرخه چیست و چه کاربردی دارد؟ 

دسته دنده درواقع نوعی اهرم است که با فشار دادن آن، شانژمان حرکت کرده و به پیروی از آن، زنجیر روی چرخ دنده‌ها حرکت می‌کند. عملکرد اصلی این اهرم به تعویض دنده دوچرخه کمک می‌کند. این قطعه بسته به تعداد و نوع دنده‌های دوچرخه در انواع مختلفی یافت می‌شود.  در دسته دنده‌های ساده‌تر صرفا با چرخاندن یک چرخ روی دسته می‌توانید دنده را عوض کنید. اما برای مثال دسته دنده 8 سرعته عملکرد پیچیده‌تری دارد. سیستم برخی دسته دنده‌ها نیز به نوعی است که با کشیدم اهرم، به طور مستقیم شانژمان هل داده می‌شود تا دنده عوض شود.

انواع دسته دنده 

در این بخش انواع گوناگون دسته دنده‌ها را معرفی خواهیم کرد که شامل موارد زیر هستند:

  • دسته دنده‌ SL که قابلیت اتصال روی فرمان دوچرخه را دارد.
  • دسته دنده SL-I-Spec که می‌توان آن را روی دسته ترمز نصب کرد.
  • دسته دنده‌های ST نوعی از دسته دنده دوچرخه است که همراه با آن، دسته ترمز نیز به صورت متصل و یکپارچه قرار گرفته است.
  • در دسته دنده ST Dual Control می‌توان از دسته ترمز علاوه بر اهرم ترمز دوچرخه، به عنوان اهرم تعویض دنده نیز استفاده کرد.
  • دسته دنده RS به طور مستقیم به گریپ یا سر دسته متصل می‌شوند.

لازم به ذکر است که هر یک از این قطعات، بسته به تعداد دنده‌های خودرو عقب دوچرخه، دارای سرعت یا تعویض دنده مشخصی هستند و برای سرعت‌های بالاتر یا پایین‌تر نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد. بنابراین در هنگام خرید حتما به تعداد دنده‌های دوچرخه توجه داشته باشید.

26 محصول
مرتب‌سازی:
بپرسید...
×
آقای صدیقی (واتساپ) Whatsapp chat
آقای صدیقی (تلگرام) Whatsapp chat
1 +