ترمزبندی دوچرخه

ترمزبندی دوچرخه چیست !!

ترمز دوچرخه یکی از قطعات مهمی است که در کنترل سرعت و توقف حرکت دوچرخه نقش مهمی دارد. این قطعه می‌تواند انرژی جنبشی دوچرخه را به انرژی حرارتی تبدیل کرده و آن را به سایر قطعات منتقل کند تا در نهایت سرعت دوچرخه کاهش یافته یا به طور کامل متوقف شود. ترمز دوچرخه انواع مختلفی دارد و وظیفه ای که بر عهده دارد این است که بتواند به خوبی در شرایط و سرعتهای مختلف دوچرخه را به خوبی نگه داشته و سرعت شما را به سکون برساند. به طور کلی ترمزهای دوچرخه به 2 دسته تقسیم میشوند: ترمز دوچرخه دیسکی و ترمز دوچرخه ساده یا لقمه ای که امروزه می توانید بر روی دوچرخه های موجود در بازار جهانی مشاهده کنید. اگر برای شما سوال است که ترمز دوچرخه دیسکی یا لقمه ای، کدام بهتر است باید به شما بگوییم که: ترمز دوچرخه هیدرولیک یا مکانیکی که بر پایه و اساس روغن و روتور هستند از ایمنی و کیفیت بالاتری برخوردار هستند.

معرفی انواع ترمز دوچرخه

در مجموع، ترمزها بسته به کارایی و طراحی ویژه‌ای که دارند در دو گروه جای می‌گیرند:

  • ترمز طوقه‌ای دوچرخه: سیستم این ترمزها از دو لقمه پلاستیکی تشکیل شده است که روی طوقه قرار می‌گیرد. با فشردن کابل ترمز، این لقمه‌ها از حرکت طوقه جلوگیری کرده و موجب ایست دوچرخه می‌شوند. این سیستم ترمز، خود به انواع گوناگونی همچون ترمزهای وی‌‌بریک، یو‌بریک، کالیپر و… تقسیم می‌شود.
  • ترمز دیسکی دوچرخه : سیستم ترمز دوچرخه دیسکی شباهت زیادی به سیستم ترمز به کار رفته در موتور سیکلت و ماشین دارد. در این سیستم، یک صفحه (دیسک ترمز دوچرخه) در مرکز چرخ‌های دوچرخه جای می‌گیرد. این دیسک در بین پدهایی قرار می‌گیرد که در هنگام فشردن اهرم ترمز، به دیسک می‌چسبند. به این ترتیب سرعت کاهش پیدا کرده یا نهایتا دوچرخه متوقف می‌شود. ترمز دیسکی نیز در دو نوع مکانیکی و هیدرولیکی در بازار عرضه می‌شود. لازم به ذکر است که قیمت ترمز دیسکی دوچرخه در قیاس با دیگر سیستم‌های ترمز، بالاتر است.
24 محصول
مرتب‌سازی:
بپرسید...
×
آقای صدیقی (واتساپ) Whatsapp chat
آقای صدیقی (تلگرام) Whatsapp chat
1 +